ОПАСНОСТИ НА ИНТЕРНЕТУ
Радионице за ученике и трибина за родитеље

23.01.2014.

У нашој школи одржане су радинице са ученицима виших разреда, као и трибина за родитеље. Тема ових радионица и трибине била је насиље на интернету.

Разговор са ученицима и родитељима водила је  Биљана Кикић-Грујић, криминолог и главни координатор Републике Србије.

На радионицама су у две групе деца одговарала на кључна питања која су у вези са вршњачким насиљем.
„Када у одељењу дете викне „Дуња има клемпаве уши!”, насмејаће се неколико ђака у учионици. Када на друштвеној мрежи отвори групу „Сви који мрзимо Дуњу” и за само сат времена добије стотине фанова – то више није шала“ – истакла је  Биљана Кикић-Грујић.

Деца не схватају озбиљно могућности злоупотребе интернета, а спремни су да учествују у „шалама“ које су усмерене према другој деци не схватајући потенцијалне последице.

Родитељи су на трибини упознати са опасностима на интернету, са појмом  сајбер булинга (cyber bulling), односно насиља на интернету.

Жртва сајбер булинга може да доживи непријатности током целог дана јер насилник често буде анониман и тешко се открива његов идентитет.

Биљана Кикић-Грујић приказала је разне примере и поделила своја искуства, као и савете и ученицима и родитељима.